Terapia NDT-Bobath
Metoda NDT Bobath umożliwia między innymi:
# wczesne zdiagnozowanie zaburzeń OUN;
# ocenę dojrzałości ośrodkowego układu
nerwowego oraz jego funkcjonowanie;
# programowanie działania usprawniającego;
# ocenę zaburzeń motorycznych przez analizowanie wzorców postawy i ruchowych (ich jakości) podczas działań spontanicznych, które wykonuje dziecko.
# ocenia ponadto pozostałe sfery rozwoju dziecka tj. społeczna, rozwoju mowy i intelektualno-poznawcza.
Kiedy pojawiają się sygnały, że dziecko rozwija się nietypowo, z pomocą przychodzą fizjoterapeuci metody NDT-Bobath. Metoda została zapoczątkowana w latach 40. XX wieku w Londynie, przez małżeństwo Bertę i Karela Bobath. Jest doceniana przez fizjoterapeutów i pediatrów za zgodność z naturalnymi potrzebami motorycznymi dzieci. U podstaw koncepcji leży dokładna znajomość sekwencji rozwoju noworodka, Niemowlęcia i dziecka oraz ewentualnych nieprawidłowości, które można u nich zaobserwować.
Na podstawie obserwacji stworzono skale rozwojowe, które mówią o tym, w jakim czasie 50% dzieci z badanej populacji opanowało daną umiejętność. Jest to baza do badania i oceny w metodzie NDT-Bobath. Dzieci w pierwszych miesiącach życia zdobywają kamienie milowe rozwoju. I tak wg skal rozwojowych, około 3 miesiąca życia niemowlęta kontrolują głowę w symetrii, między 2 a 5 miesiącem życia obracają się z pleców na brzuch i odwrotnie, między 6 a 8 miesiącem siadają samodzielnie, a między 12 a 18 miesiącem zaczynają chodzić.
Trzeba pamiętać jednak, że każdy maluch ma swoje indywidualne tempo rozwoju i najlepsze co możemy zrobić w tej sytuacji, to dać dziecku czas i stworzyć mu optymalnie warunki środowiskowe
W usprawnianiu dzieci metodą NDT-Bobath istotną rolę pełnią rodzice i opiekunowie dziecka. Bez ich aktywnego udziału trudno o dobre efekty terapeutyczne. Ponadto włączając rodziców w terapię dziecka, zapewniamy mu poczucie bezpieczeństwa i miłości. Każda rozłąka malucha z rodzicami może być dla niego niemiłym doświadczeniem, stąd ćwiczenia odbywają się w obecności rodziców.
Ćwiczenia mają na celu wspomaganie rozwoju dziecka i kształtowanie prawidłowych wzorców. Są one jednak ograniczone w czasie, co nie daje pełnej możliwości utrwalenia efektów w trakcie terapii. Do tego potrzebne jest wielokrotne powtarzanie wspomagań w trakcie codziennych czynności takich jak opieka, pielęgnacja i zabawa z dzieckiem. Na tym właśnie polega rola rodziców. Każda czynność wykonywana z udziałem dziecka może działać terapeutycznie, jeśli jest wykonywana prawidłowo. W przeciwnym przypadku może utrwalać i pogłębiać nieprawidłowości.
Właśnie dlatego tak dużą uwagę w metodzie NDT-Bobath przywiązuje się, obok ćwiczeń, do prawidłowego karmienia, ubierania, rozbierania, podnoszenia, noszenia i zabawy. Podczas tych czynności dziecko uczy się, doświadcza, reaguje i integruje zmysły.
Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców których niepokoi rozwój jego dziecka do kontaktu z naszymi terapeutami którzy pomogą zaprogramować środowisko i dobrać odpowiednie ćwiczenia.
Jeśli potrzebujesz pomocy fizjoterapeuty – zadzwoń i umów się już dziś, nie czekaj do 3 miesiąca życia, nasi specjaliści potrafią ocenić prawidłowo już dzieci w wieku 2 tygodni. Nie słuchaj rad typu – wyrośnie! Wcześnie i odpowiednio dobrana terapia gwarantuje sukces i prawidłowe wsparcie terapeutyczne twojego dziecka.
